EGÉSZSÉG

A reflux betegség

Először is le kell szögeznem, hogy nem vagyok orvos, és szerencsére nem is volt reflux betegségem. Nagyon sok olyan emberrel hozott össze a sor, akik ebben a betegségben, vagy ennek a kezdeti stádiumában szenvedtek. És örömömre szolgál, hogy sokaknak segítséget is tudtam nyújtani a magam egyszerű kis módszerével, ami az írásom végére tisztán és érthetően ki is derül.

Ahhoz, hogy teljes mértékben kezelni tudjuk a dolgokat fontos néhány dolgot és fogalmat megismernünk.

Mi a reflux?

A wikipedia szerint reflux betegségről akkor beszélünk, amikor a gyomor savas tartalma valamilyen mértékben a nyelőcsőbe rendszeresen visszakerül (reflux = visszafolyás).

Egészséges esetekben is előfordulhat, hogy a gyomor záróizma nem zár mindig teljes biztonsággal, és ennek következtében néha felszökik a gyomorsav a nyelőcső alsó szakaszára. Ez azonban normálisnak tekinthető, és nem okoz komolyabb problémát.

A reflux előfordulása

savasságA reflux előfordulásáról csak becsült adatok vannak, viszont a refluxtól szenvedő betegek száma évről évre egyértelműen növekszik.

Magyarországon egyes felmérések szerint minden második embernél rendszeresen előforduló problém, mások szerint ez az adat kicsit kedvezőbb számot mutat ők ugyanis „csak” 20-40%-ra teszik a refluxal, vagy annak tünetével a gyomorégéssel küzdők számát.

Sajnos a túlsúllyal küzdők, a dohányzók és a mozgásszegény életmódot folytatók mind hajlamosak a refluxos megbetegedésre.

A reflux betegség okai

Szakértők nagy szerepet tulajdonítanak a refluxbetegség kialakulásában a nyelőcső alsó záróizmának, illetve zárókészségének, mivel ez biztosítja a gyomortartalom visszafolyásának megakadályozását. Normál esetben a záróizom összehúzódásakor a nyelőcsőben keletkező nyomás nagyobb, mint a gyomorban lévő nyomás, így reflux nem jön létre.

  • A záróizom-gyengeség összefüggésben lehet rekeszizom-sérvvel is, mely izom normálisan kívülről erősíti a záróizmot.
  • A hasűri nyomás fokozódásának egyik legkézenfekvőbb oka, ha nő a gyomortartalom mennyisége. Ez bekövetkezhet egyszerűen egy kiadós evés után, vagy, ha a gyomortartalom nem továbbítódik rendesen a belek felé.
  • A gyengébb a nyelőcső jellegzetes, falat-továbbító izommozgásának gyengesége
  • A rendszertelen táplálkozás, az ülő életmód kedvez a betegségnek. A dohányzás, a túlzott alkohol-, tea-, és kávéfogyasztás, illetve bizonyos (pl. szaliciliát-tartalmú) gyógyszerek irritálhatják a gyomor nyálkahártyáját. Egyes altatók és nyugtatók „ellazítják” a gyomorszájat, ezért az e szereket hosszú ideig szedőknél megnő az esélye a refluxátum légutakba kerülésének.

Reflux betegség tünetei

  • A gyomorégés a reflux betegség egyik legjellemzőbb tünete. A gyomorégés kellemetlen, a szegycsont mögött, a mellkas középvonalában jelentkező, égő érzés a gyomorszájtól egészen a torok tájékig.
  • Másik gyakori tünet a savas felböfögés, amikor is az emésztőnedvekkel kevert gyomortartalom visszaöklendezése csípős, savas ízt okoz egészen a szájüreg hátsó részéig, köhögésre ingerel, nyelési problémákat okoz a torokban, marja, égeti a nyelőcsövet.
  • Jelentkezhet továbbá szájüregi égés, rossz szájíz, kellemetlen szájszag, fokozott nyálelválasztás. A szájüregbe jutó savak a fogak jellegzetes romlását – erózióját – okozzák.
  • Vészjelző tünetként kell szólni a nehezített és fájdalmas nyelésről és hányásról, mert ezek rosszindulatú daganatos betegségre is utalhatnak. Oda kell figyelni, ha viszonylag gyors fogyás, vérszegénység, tápcsatornából származó vérzés jeleit észleljük, függetlenül a reflux betegség bizonyított meglététől is.

A reflux azért okoz kellemetlen tüneteket, mert a gyomorban levő erős sav felmarja a nyelőcső, esetenként a gége nyálkahártyáját, illetve idegi úton hörgőgörcsöt is okozhat. A reflux betegség tünetei jellegzetesek: köhögés, nyelőcsőszűkület, gyomorégés, fokozott nyálelválasztás, savas felböfögés, nyelési problémák, maró érzés a nyelőcsőben, fájdalmas nyelés, nehezített nyelés, rossz szájíz, kellemetlen szájszag, fogromlás, rekedtség, torokfájás

A reflux betegség kezelése

gyomor fájdalomAz általam leírtak nem helyettesítik az orvosi diagnózist, bármiféle panasza van, mindenféleképpen keresse fel kezelő orvosát!

Bármely kezelés eredményességéhez szükséges az orvos utasításainak pontos betartása, ami a reflux esetében legfőképpen az előírt étrend és életmódbeli változások követését jelenti.

Alapvetően a savközömbösítő bevétele azonnal enyhülést ad. A gyomorégést a nyálelválasztás fokozódása kísérheti. Emellett tehetünk még néhány dolgot a reflux betegség ellen.

Helyes étkezés:

A nehezen emészthető, túl zsíros, fűszeres ételek tovább maradnak a gyomorban, így kedveznek a refluxnak, helyettük könnyebb ételeket érdemes fogyasztani, és javasolt a gyakoribb étkezés, egyszerre kisebb mennyiségű étel elfogyasztásával.

Kerülendők az alsó nyelőcső-záróizom működését károsan befolyásolandó ételek, így a kávé, a tea, a csokoládé és az alkoholos italok jelentős mennyiségben történő fogyasztása. A szénsavas üdítők egyrészt savasságuk, másrészt puffasztó hatásuk miatt nem javasoltak. Egyes ártalmatlannak tűnő ételek is irritálhatják a gyulladásos nyálkahártyát; pl. a tömény édességek, a méz is fokozhatja a refluxot. Természetesen a savas – például ecetes – ételek is elhagyandók.

Az előbb ugyan említettem a kávét, azonban van egy olyan kávé típus amelyet azok is ihatnak, gyomorégéssel, reflux betegséggel küzdenek. Ez nem más, mint a ganoderma kávé, amelynek a ganoderma gyógygomba lévén lúgosító hatása van, így nem hogy nem savasítja a gyomrot, hanem hosszabb távú fogyasztása támogatja a gyógyulást. Természetesen az orvos utasításait e mellett is be kell tartani. A lúgosító kávénkat mi ebben a webáruházban vásároljuk meg.

Gyógyszeres kezelés:

Az enyhe tünetek kezeléséhez nem feltétlenül van szükség csak orvos által felírható gyógyszerre. A leghétköznapibb savközömbösítő a közönséges konyhai szódabikarbóna, továbbá gyógyszertárban kapható magnézium- és alumíniumsókat tartalmazó készítmények is alkalmazhatók. Az enyhe tüneteket gyorsan és jól enyhítik, de csak rövid ideig hatnak, mellékhatásaik miatt viszont hosszú távra nem alkalmasak. E szerek nagy mennyiségben felboríthatják a szervezet só- és vízháztartását, megemelik a vérnyomást, az egyszerű szódabikarbóna is megváltoztathatja vér kémhatását.

Ezért is javasoljuk a korábban már említett lúgosító kávé mindennapos fogyasztását. Az abban jelenlévő ganoderma gombának nincs mellékhatása.

Az orvosi kezelés részét képező hatóanyagok adagolása a reflux súlyosságától függ.

Az enyhébb tünetekre alkalmazzák a hisztamin2-receptor antagonistákat – röviden H2-RA-kat -, melyek részben képesek gátolni a gyomor-nyálkahártya savtermelését. Hatóanyagaik a cimetidin, famotidin, nizatidin, ranitidin.

savas felbofogésA korszerű gyógyszerek az ún. protonpumpa-gátlók. Hatóanyagai, amelyek a gyomornyálkahártya úgynevezett parietális sejtjeiben fejtik ki hatásukat, teljesen képesek gátolni a protonpumpát, ami a gyomor sósavtermelésének utolsó lépését, a hidrogén ionok termelését végzi. E szerek gyorsan és hatékonyan enyhítik a nyelőcsői tüneteket. A nyelőcsövön kívüli panaszok enyhítéséhez akár 3 hónapos kezelésre is kell számítani. A tünetek elmúltával a reflux fenntartó-kezeléséhez a gyógyszeradagot csökkenteni lehet.

A helyesen megválasztott gyógyszeres kezeléssel a betegek 80-90%-a válik panaszmentessé. Az állapot fenntartásához az enyhe panaszoknál időszakosan enyhe fenntartó kezelésre lehet szükség. A nem előrehaladott és szövődménymentes formáknál endoszkópos vizsgálat alapján dönt a kezelőorvos a fenntartó kezelésről. A betegek 5-16%-a tartozik a szövődményes formába.

Műtét:

Ha már a gyógyszeres kezelés sem segíthet, akkor jön szóba a műtéti eljárás. A műtét előtt mindig alapos kivizsgálásra kerül sor, melynek során felmérik a nyelőcső anatómiáját és állapotát.

A helyesen megválasztott és elvégzett műtét rövid távon 90%-ban eredményes, 10-20 év távlatában is 70%-ban tartós tünetmenetességet lehet várni.

Lehetnek azonban nem kívánt mellékhatásai (falatelakadás, haspuffadás, emésztési zavar, hasmenés, stb.), amelyekben sajnos nem mindig lehet javulást elérni. Szövődményes formákban a műtéttől elsősorban nem a teljes panaszmentességet várják, de rendkívül fontos az állapot további romlásának megakadályozása, lassítása.

Összegzés:

Alapvetően ismét oda lyukadunk ki, hogy mennyire fontos a helyes táplálkozás és a szervezetünk karbantartása. Manapság egyre több olyan ételt fogyasztunk, ami elsavasítja a szervezetünket. Ezért is fontos, hogy még időben, megelőzés célzattal fogyasszunk olyan ételeket, étrend kiegészítőket amelyek segítik az egyensúlyt fenntartani, azaz lúgosítanak. Mi ezért isszuk a ganoderma kávét, ami egy egészséges lúgosító kávé, illetve szedjük a spirulina (kék-zöld alga) étrend kiegészítőt, melynek szintén jelentős lúgosító hatása van. Ezek a korai reflux betegség esetén is tartósan képesek enyhíteni a tüneteket.

A ganoderma kávét és a spirulinát ebből a webáruházból szerezzük be.

 

forrás:

https://hu.wikipedia.org/wiki/Gastrooesophagealis_refluxbetegs%C3%A9g

http://www.hazipatika.com/betegsegek_a_z/reflux/60

 

Bertalan

Imádom a kávét, egyszerűen a rabja vagyok, az íze mellett az pár nyugodt percet is kedvelem, amíg az ember megissza a kávéját. Amióta ganoderma kávét iszom tele vagyok energiával és frissességgel, élvezem, hogy rengeteg mindenre van időm, azáltal, hogy pénzt is keresek a kávézással egyre több álmom tudom valóra váltani.

Minden vélemény számít! Kíváncsi vagyok a tiédre is.

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .